1. Paliativní sanitka

sanitka, která (nejen) plní přání

I sanitkou lze plnit přání. Přání v závěru života.

Takových přání v závěru života je ale mnohem víc... zajet do lesa, na ryby, na pole, do svého rodiště... a tyto můžeme díky sanitce plnit. K tomu ale potřebujeme Vaši pomoc. Někdy je možné tato přání uskutečnit pouze se zajištěnou zdravotní péčí, kdy pacient už nemůže cestovat osobním autem. Důvodů může být několik. Nejčastějším je ten, že pacient může cestovat pouze vleže na lehátku, jelikož každý další pohyb a změna polohy je velmi bolestivá. Zdá se, že přání takovým pacientům není možné splnit. Ale je! Je to možné...naší sanitkou. 

Posádku sanitky tvoří vždy zdravotníci - lékaři, pokud jsou potřeba, zdravotničtí záchranáři nebo zdravotní sestry a samozřejmě také řidiči s akreditovaným kurzem řidič ZZS. Umíme zajistit vše, co pacient potřebuje: komfort přepravy a vhodnou polohu (pohodlně v křesle nebo na lehátku), podávání nezbytných léků (všemi pro pacienta vhodnými způsoby) včetně opiátů, farmakologické analgosedace, včetně kyslíkové terapie, monitorování životních funkcí a další... stejně, jako v paliativní péči doma. To vše pod odborným dohledem lékaře paliatra, internisty nebo anesteziologa

A místo v sanitce máme také pro doprovod pacienta. Můžeme splnit přání "na pár metrů" a vyjet s lehátkem třeba do zahrady, nebo na stovky či tisíce kilometrů, třeba k moři nebo do hor. Nemáme žádný ceník, nemáme žádné dotace na tuto činnost. Kdo nám může přispět na splnění přání, ten přispěje. Kdo má hluboko do kapsy, po tom nic nechceme. Nechceme, aby finanční nouze byla překážkou ke splnění přání. 

Některé věci jsou prostě důležitější, než peníze!

To vše se děje v rámci propojení našich zdravotních služeb a jednotlivých odborností: paliativní medicína, zdravotnická dopravní služba a přeprava pacientů neodkladné péče. Podpořte nás v tom, co děláme pro druhé, potřebujeme Vás!

Přání plníme primárně pacientům našeho domácího hospice. Můžeme splnit i další přání, jiným žadatelům. Podmínkou však je, že se jedná o pacienta v paliativní péči, nevyléčitelně nemocného, u kterého byly vyčerpány všechny možnosti klasické léčby, ale pokračuje léčba symptomatická. Naší nespornou výhodou je propojení oborů paliativní medicína a přeprava pacientů neodkladné péče. To umožňuje především pokračování v nastavené terapii i v průběhu cesty, řešení případných průlomových stavů a bolestí podáním SOS medikace. Tím, že sami poskytujeme paliativní péči, nás tyto situace nemohou zaskočit. Umíme zajistit, v rámci plnění přání, i repatriaci těžce nemocného pacienta domů na Ukrajinu nebo jiné evropské země. Pokud máte přání, můžete nás kontaktovat.


Příběhy splněných přání

Za vším stojí Peťka. Protože před svou nemocí pracovala jako delegátka cestovní kanceláře v Chorvatsku, jejím přáním bylo ještě vidět moře. Když s tímto přáním přišla na tým jedna z našich sestřiček, zdálo se neřešitelné. Ale cesta vždy je. Neměli jste tehdy ještě vlastní sanitku a museli jsme vše domlouvat jinde a málem se to povedlo. Nakonec se...